OLIMPIADA INFORMATYCZNA
Olimpiada Informatyczna jest olimpiadą przedmiotową adresowaną do uczniów szkół średnich, przeprowadzaną corocznie pod egidą Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Celem Olimpiady jest umożliwianie uczniom uzdolnionym informatycznie rozwijania ich talentów i pogłębiania wiedzy informatycznej. Uczestnicy Olimpiady muszą wykazać się umiejętnościami analizowania problemów algorytmicznych, ich specyfikowania, układania wydajnych algorytmów i implementowania ich w języku programowania wysokiego poziomu, doboru stosownych struktur danych, testowania programów, pracy w środowisku programistycznym. Po prostu muszą być prawdziwymi informatykami.
Zawody Olimpiady Informatycznej składają się z trzech etapów. W każdym etapie uczniowie rozwiązują od czterech do sześciu zadań algorytmiczno-programistycznych. Rozwiązaniem każdego zadania jest program komputerowy lub plik z wynikami. Rozwiązania są sprawdzane automatycznie za pomocą wyspecjalizowanego systemu komputerowego. Etap I jest etapem domowym. Około 400 najlepszych uczniów z pierwszego etapu awansuje do etapu II, który jest rozgrywany w warunkach kontrolowanej samodzielności, w ośmiu różnych ośrodkach w kraju. Około 80 uczniów awansuje do finału Olimpiady.
Finaliści Olimpiady są przyjmowani w pierwszej kolejności na studia informatyczne we wszystkich najlepszych uczelniach w kraju. Spośród najlepszych finalistów jest wyłaniana reprezentacja Polski na Międzynarodową Olimpiadę Informatyczną i inne międzynarodowe konkursy informatyczne.
Wokół Olimpiady Informatycznej powstała wielka społeczność ludzi zainteresowanych informatyką, o wspólnych celach i zainteresowaniach. Należą do niej twórcy Olimpiady, liczni pracownicy uczelni, nauczyciele i oczywiście uczniowie. Byli uczestnicy Olimpiady biorą aktywny udział w jej bieżących działaniach. Olimpijczycy stanowią już część Komitetu Głównego Olimpiady, odgrywają wiodącą rolę w pracach Jury, są twórcami słynnego SIO – Systemu Informatycznego Olimpiady, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami z następcami podczas obozów naukowo-treningowych im. Antoniego Kreczmara, są autorami ciekawych i stanowiących wyzwania intelektualne zadań olimpijskich.
Wspólna praca wielu zapaleńców przyniosła sukcesy. Dziś Olimpiada Informatyczna może poszczyć się licznymi medalami zdobytymi przez laureatów Olimpiady na międzynarodowych olimpiadach informatycznych. Największymi sukcesami są niewątpliwie zwycięstwa Filipa Wolskiego i Tomka Kulczyńskiego odpowiednio w XVIII i XIX Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej. W nieoficjalnej punktacji zespołowej zajmowaliśmy w tych latach odpowiednio 2. i 3. miejsce. Ogromny udział w tych sukcesach mają członkowie Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej kierowanego już trzecią kadencję przez prof. dr. hab. Krzysztofa Diksa.
Działanie Olimpiady i jej sukcesy nie byłyby możliwe bez pracy wielu nauczycieli szkół licealnych, pracy komitetów okręgowych Olimpiady i wielu instytucji wspierających swoimi działaniami lub zasobami OI.